Sprawa o rozwód – czyli jak to wygląda w sądzie
             Jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Rozpoznanie sprawy rozwodowej przez sąd następuje w procesie w postępowaniu odrębnym dla spraw małżeńskich, a więc do zainicjowania postępowania koniecznym będzie złożenie pozwu o rozwód.

             Pozew o rozwód winien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać dokładne określenie żądania, przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie oraz oznaczenie wartości przedmiotu sporu, jeśli wraz z żądaniem orzeczenia rozwodu dochodzone są roszczenia majątkowe. Nadto w pozwie może znaleźć się także wniosek o zabezpieczenie powództwa oraz wszelkie inne wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności: wezwanie na rozprawę wskazanych świadków, polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu.

Powództwo o rozwód wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Jeśli chodzi o właściwość rzeczową sądu, zawsze będzie to sąd okręgowy.

            Należy pamiętać, iż strona inicjująca sprawę o rozwód, zobowiązana jest do uiszczenia opłaty od pozwu w kwocie 600 zł. Jeśli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na uiszczenia wpisu w pełnej wysokości, wraz z pozwem o rozwód złóż wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, załączając oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.
 
            Jeśli Twój pozew o rozwód odpowiada warunkom formalnym i został należycie opłacony, kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez sąd terminu posiedzenia w celu przeprowadzenia rozprawy. Jeżeli jesteś stroną pozwaną i otrzymałeś odpis pozwu, koniecznie wnieś w zakreślonym przez sąd terminie odpowiedź na pozew, w którym to piśmie ustosunkujesz się do twierdzeń i wniosków powoda, a także powołasz dowody na poparcie swoich twierdzeń. Jeśli sąd nie zobowiązał Cię do wniesienia odpowiedzi na pozew, swoje stanowisko co do twierdzeń i wniosków zawartych w pozwie, wnieś jak najszybciej do sądu.
Posiedzenia w sprawach o rozwód odbywają się z reguły przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony zażądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności.
              Jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony do mediacji lub zawiesić postępowanie. Powyższe nastąpi w sytuacji stwierdzenia przez sąd, że utrzymanie pożycia małżeńskiego jest obiektywnie realne.     
 
             Kolejnym etapem jest przeprowadzenie przez sąd postępowania dowodowego, które ma na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. W każdej sprawie o rozwód sąd zarządzi także przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron.

             Orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Na zgodne żądanie małżonków, sąd zaniecha orzekania o winie, co skutkuje tym, iż żaden z małżonków nie ponosi winy. Orzeczenie rozwodu ze wskazaniem małżonka winnego rozkładu pożycia ma daleko idące konsekwencje na przyszłość, albowiem małżonek niewinny może żądać od małżonka wyłącznie winnego przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. 

            Pamiętaj, że w wyroku rozwodowym, oprócz orzeczenia o rozwiązaniu przez rozwód małżeństwa stron, mogą znaleźć się także inne rozstrzygnięcia. Jeśli strony mają małoletnie dzieci, sąd rozstrzygnie także o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi stron i o kontaktach rodziców z dzieckiem, a także w jakiej wysokości każdy z małżonków jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Na zgodny wniosek stron sąd może także orzec o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.  Na wypadek orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy małżonka, po spełnieniu przesłanek określonych w art. 60 krio, możesz domagać się także zasądzenia na Twoją rzecz alimentów. 

            Rozwiązanie małżeństwa następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Wyrok ten ma charakter konstytutywny i kształtuje nową sytuację prawną między dotychczasowymi małżonkami.

           

Kancelaria Adwokacka - Eliza Bobel ul. Toruńska 2 lok. 15 lok. 1   05-200 Wołomin Tel.: 504 38 90 28 e-mail: eliza.bobel@adwokatura.pl
logo logo