Co zrobić, gdy na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe?

Nowela Kodeksu cywilnego dokonana ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2008.116.731) wprowadziła z dniem 3 sierpnia 2008 r. nowy rodzaj służebności tj. służebność przesyłu.

Uprawnienia jakie przysługują przedsiębiorcy z tytułu ustanowionej służebności przesyłu to przede wszystkim prawo korzystania z obciążonej nieruchomości w granicach określonych przeznaczeniem urządzeń przesyłowych.

Do urządzeń przesyłowych zaliczyć można te, które służą do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, które nie należą do części składowych nieruchomości, jeśli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Podstawowym sposobem ustanowienia służebności przesyłu jest umowa o ustanowienie służebności zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości, na której znajduje się bądź ma się znajdować urządzenie przesyłowe i przedsiębiorcą. Za ustanowienie służebności przesyłu należy się odpowiednie wynagrodzenie przysługujące właścicielowi nieruchomości obciążonej . Jeśli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, właściciel nieruchomości może żądać ustanowienia służebności za odpowiednim wynagrodzeniem na drodze sądowej.

Co zrobić w sytuacji, gdy na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe tj. słupy, linie energetyczne, rury gazowe czy też transformatory, a nie jest nam znany stan prawny urządzeń przesyłowych?
 
Przede wszystkim należy zacząć od zainicjowania postępowania mającego na celu sprawdzenie podstawy prawnej korzystania przez przedsiębiorcę z urządzeń przesyłowych znajdujących się na naszej nieruchomości.
 
Pierwsze pismo skierowane do przedsiębiorcy powinno zawierać żądanie wskazania podstawy prawnej wybudowania i dalszej eksploatacji urządzeń przesyłowych, a nadto zawierać dokładne oznaczenie naszej nieruchomości (adres, numer działki, obręb, numer księgi wieczystej i nazwę sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą). W odpowiedzi na tak sformułowane żądanie, powinniśmy uzyskać informację od przedsiębiorcy wskazującą na podstawę prawną obciążenia naszej nieruchomości, tj.: czy została ustanowiona umowna służebność przesyłu, czy też nastąpiło jej zasiedzenie bądź czy została ona ustanowiona przez sąd.  W przypadku, gdy z odpowiedzi przedsiębiorcy wynikać będzie, iż korzysta on z naszej nieruchomości bez tytułu prawnego, kolejnym krokiem właściciela nieruchomości obciążonej będzie pismo wzywające do umownego ustanowienia służebności przesyłu.
           Wezwanie do umownego ustanowienia służebności przesyłu będzie pismem zawierającym propozycję właściciela nieruchomości co do treści przyszłej umowy o ustanowienie służebności. Pismo to powinno zatem zawierać dokładne określenie naszego żądania, opis urządzeń przesyłowych biegnących bądź posadowionych na naszej nieruchomości, propozycję uprawnień przedsiębiorcy w zakresie korzystania z naszej nieruchomości, a nadto propozycję wynagrodzenia (jednorazowe bądź okresowe) jakie będzie przysługiwać właścicielowi nieruchomości za ustanowienie służebności przesyłu. Warto także zakreślić przedsiębiorcy termin do zajęcia stanowiska w przedmiocie naszego wezwania, zastrzegając, iż po bezskutecznym upływie terminu, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

            W przypadku, gdy nasze wezwanie pozostanie bez odpowiedzi bądź przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności, kolejnym krokiem będzie skierowanie do sądu wniosku o ustanowienie służebności przesyłu na warunkach zaproponowanych we wniosku. Wniosek taki powinien czynić zadość przepisom o pozwie, tj. powinien zawierać dokładnie określone żądanie, przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a także należy do niego dołączyć dowody na poparcie swojego twierdzenia.

            Pozostając w temacie ustanowienia służebności przesyłu na drodze sądowej należy mieć na uwadze, iż przedsiębiorca może podjąć obronę przed zgłoszonym przez nas roszczeniem w postaci podniesienia zarzutu zasiedzenia służebności przesyłu. Zasiedzenie służebności przesyłu jest skutkiem posiadania jej przez określony przez ustawodawcę czas. Obecnie wynosi on 20 lat – przy posiadaniu w dobrej wierze, oraz 30 lat dla złej wiary posiadacza. Istotne jest przy tym to, iż stwierdzenie przez sąd zasiedzenia służebności przesyłu prowadzi do jej nabycia bez obowiązku ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek świadczeń na rzecz właściciela nieruchomości.
 
       Jeśli powyżej opisany problem dotyczy właśnie Ciebie, skorzystaj z niniejszego poradnika i ureguluj stan prawny urządzeń przesyłowych znajdujących się na Twojej nieruchomości.
 
Kancelaria Adwokacka - Eliza Bobel ul. Toruńska 2 lok. 15 lok. 1   05-200 Wołomin Tel.: 504 38 90 28 e-mail: eliza.bobel@adwokatura.pl
logo logo